Rad u zalihama veleprodaje - objašnjenje kompletnog postupka

Inicijalno podešavanje rada u zalihama veleprodaje kreće od pravljenja artikla

Šifarnik > Artikli > Nov

Unosimo željeni artikal i veoma je bitno da pravilno odredimo TIP artikla jer to utiče na kasnije knjiženje prometa u zalihama.
Sa tipom artikla program dobija informaciju:
- na koja konta da knjiži u veleprodaji ovaj artikal (konto vođenja zaliha u veleprodaji, na tabu knjiženje možemo da izmenimo odmah prilikom pravljenja artikla ako nam ne odgovara ponuđeno)
- na koja konta da knjiži prihod kad je artikal prodat u izdatim računima (konto prihoda možemo da izmenimo odmah prilikom pravljenja artikla ako nam ne odgovara ponuđeno)

- na osnovu tipa artikla: radni nalozi, VP i MP neke artikle "vide" a neke "ne vide" (npr. radni nalog ne prepoznaje tip artikla roba umesto tipa artikla proizvod iako možemo robi da unesemo sastavnicu, prijem od dobavljača ne prepoznaje proizvod...)

 

1. Nabavku robe i materijala od naših dobavljača, knjižimo kroz primljeni račun (Poslovanje > Primljeni računi)

Primer kako se od dobavljača unosi račun:  Evidentiranje robe, materijala u zalihama preko primljenog računa 

 2. Knjiženje u zalihama

Ovim postupkom ćemo proknjižiti razlike koje nastaju u prosečnoj nabavnoj vrednosti robe ukoliko nismo unosili zalihe hronološki ili ukoliko imamo neki zavisni trošak

Ukoliko imamo ovakvu situaciju, neophodno je uraditi knjiženje kako bi se izjednačila i ispravno izračunala prosečna nabavna vrednost robe.
Zato preporučujemo da se knjiženje zaliha radi na određeni period, recimo mesečno (program Vas obavesti ako ste odabrali datum kad nije bilo promena i ne kreira nalog za knjiženje). 

Putanja je: Poslovanje > Zalihe > Knjiženje > Unesite datum > Knjiži...

3. U zalihama možemo da pravimo i ručno promete (prijem i izdavanje stranci, u skladište, u proizvodnju: 

Treba da naglasimo:
- prijem od stranke ukoliko nije povezan sa primljenim računom biće knjižen, ali prelazni konto 1300 neće biti u ravnoteži.
- izdavanje stranci se knjiži u zalihama iako nije povezano sa izdatim računom, tj. ne mora biti.

Prednost ovih podataka:

- možemo da uradimo prenos iz jednog skladišta u drugo skladište tako što ćemo da kreiramo novi prijem iz skladišta. Detaljnije na uputstvu.
- ako smo dobili otpremnicu i robu, unosimo prijem od stranke, a kasnije unosimo Primljeni račun: Sada ovaj prijem pronalazimo u na rashodu u polju Prijem na padajućoj listi. Ne moramo ga unositi još jednom, tačnije ni ne treba kako ga ne bi duplirali.
- ako smo otpremili artike sa stanja, a kasnije izdajemo račun onda pravimo izdavanje stranci i šaljem otpremnicu koju odatle štampamo sa robom. Kasnije možemo to jedno izdavanje (ili više izdavanja) da preko Masovnih obrada kopiramo u izdat račun direktno sa prenetim podacima. DETALJNO OBJAŠNJENJE IMATE OVDE
- preko izdavanja stranci ili prijema od stranke možemo da zamenimo materijal sa robom ili obrnuto ako je npr došlo do greške ili slično
- proizvodnja gde nam ne treba radni nalog, npr zbirno prikazujemo za mesec šta je sve proizvedeno a šta utrošeno: koristimo izdavanje i prijem > odaberemo podrvrstu u proizvodnja 

Skladišta u zalihama samo fizički razdvajaju artikle koji su u njima. Ne morate da imate posebna skladišta za svaku vrstu robe, jer tip artikla ne utiče na skladište po prosečnim nabavnim vrednostima.

U svakom skladištu se zasebno uprosečuje nabavna vrednost po artiklima. 

4. Izdat račun:

- ovako se unosi izdat račun: Detaljan opis unosa izdatog računa

- RUČNO SMANJIVANJE ZALIHA VP: možemo da napravimo izdat račun (bez dodatnih podešavanja) i kad ga izdamo idemo na dugme Smanjivanje zaliha

- AUTOMATSKO SMANJIVANJE ZALIHA VP: može se IR povezati sa zalihama tako da direktno skida sve prodato sa zaliha čim izdat račun završimo, tj. kliknemo na Izdaj (za ovo je potrebno podešavanje u Podešavanje/Organizacija/Uredi... označimo Smanjivanje zaliha izdatim računom

5. Radni nalozi

Kod radnog naloga imate nekoliko mogućnosti kako da ga radite:

1. sa određenim normativom/sastavnicom (fiksno napravljena sastavnica u podešavanju artikla proizvoda i stalno to koristimo)
2. sa sastavnicom koja se menja (na samom radnom nalog možemo izmeniti, dopuniti, obrisati deo sastavnice i da je svaki put različita)
3. da ne radite kroz radni nalog nego direktno na zalihama VP
4. prodaja PAKETA
 

1) klasičan način rada sa sastavnicom:
- treba da se koristi artikal označen kao proizvod koji u sebi ima sastavnicu  
- pravimo radni nalog ovako
- stvarna cena se prikaže ako smo u zalihama odradili Knjiženje ili Vrednovanje (zavisi od paketa koji koristimo)
- kad završimo radni nalog idemo na dugme Kopiraj pa iskopirano u prijem i u izdavanje
*
na ovaj način skinuli smo materijal a stavili proizvod na stanje
*bez ovog koraka kao da i nismo pravili radni nalog- nemamo skidanje materijala sa zaliha i nemamo stavljanje proizvoda na zalihe
*knjiženja proizvodnje nisu kompletno automatizovana, obratite pažnju fale knjiženja koja treba da ručno unesete

 

3) kada ne trebamo radni nalog nego samo da zavedemo u zalihama potrošen materijal i dobijen proizvod (koji kasnije prodajemo)
- Poslovanje/Zalihe/Nov/Izdavanje: označimo da je u proizvodnju i sad biramo datum, skladište i samo materijal program daje kao izbor (dakle samo artikal označen da je Tip artikla materijal) kada sačuvamo ovaj dokument program smatra da je materijal utrošen za proizvodnju
- Poslovanje/Zalihe/Nov/Prijem: označimo da je iz proizvodnje i sad biramo datum, skladište i samo proizvod program daje kao izbor (dakle samo artikal označen da je Tip artikla proizvod). Ovako unet proizvod na stanje možemo prodavati iz zaliha. 

 

4) kada prodajemo PAKET, takođe nam ne treba radni nalog.
Šta ovo znači: da prodajemo artikal kojeg nema na stanju, koji ne postoji u zalihama, ali njegova sastavnica se skida sa stanja automatski kad izdamo račun.
- napravimo u artiklima proizvod, imenujemo, označimo da je tip: proizvod. Sada napravimo sastavnicu, ovde deo sastavnice može biti i materijal i roba. I na kraju obavezno štikliramo Smanjivanje iz računa po sastavnici
- idemo u Poslovanje/Izdati računi/ unesemo račun i ovaj artikal i kliknemo Izdaj. Automatski dobijamo: nalog za knjiženje i skidanje zaliha sa stanja. ALI skida se samo sastavnica, pogledajte u zalihama, ovaj artikal nigde ne postoji jer predstavlja paket sastavljen od sastavnice.

U ovom tekstu